Skip to product information
Item weight: 26 kg
Item shape: Rectangular
Style: Modern
Is assembly required?: Yes
Water resistance level: Water Resistant
Sale price
£154.00
Regular price
£236.00
Product Overview
Highlights
- Compact design, with two shelves: This outdoor storage cabinet is great for fitting into smaller spaces without compromising on storage space. Spacious enough for tools, equipment and small outerwear.
- Fir wood structure: A strong piece, a safe shelter for inner items, finished with a coat of water-resistant paint. Use a cover during the colder months for prolonged use.
- Tilted asphalt roof: Covering protects inside from rainwater and liquids seeping through. Opens up too.
- Two doors: Easy access inside, with two metal handles on this garden storage to open easy.
- Dimensions: 117H x 110L x 55Wcm. Floor Space: 0.45105m². Maximum load 15kg per shelf. Easy to assemble.
| Brand | Outsunny |
| SKU | 845-324V01LG |
| Package QTY | 1 |
Weights And Dimensions
| Overall dimensions | 110cm x 55cm x 117cm |
| Weight capacity | 50 kg |
| Weight capacity maximum | 50 kg |
| Item weight | 26 kg |
| Door height | 97 Centimeters |
| Door width | 46 Centimeters |
| Chamber width | 42 Centimetres |
| Chamber height | 106 Centimetres |
Features
| Colour | Light Grey |
| Material | Fir Wood |
| Item shape | Rectangular |
| Style | Modern |
| Is assembly required? | Yes |
| Floor area | 0.4462 Square Meters |
| Chamber depth | 44 Centimetres |
| Number of items | 1 |
| Door style | Double Doors |
| Water resistance level | Water Resistant |
| Base material | Wood |
| Are batteries required? | No |
| Wall thickness decimal value | 0.8 |
| Pattern | Wood Effect |
| Are batteries included? | No |