Skip to product information
Item weight: 20 kg
Item shape: Irregular
Style: Morden
Is assembly required?: Yes
Water resistance level: Water Resistant
Power source: Not Applicable
Sale price
£216.00
Regular price
£248.00
Product Overview
Highlights
- Multi storage design: Garden storage shed comes with a covered storage area, an open storage area and a small storage box at the top. Plenty of room for holding different tools and gardening equipment.
- Wooden structure: A strong and durable garden storage cabinet shed. Suitable for outdoor use, finished with a water-resistant coating for light protection.
- Asphalt roof covering: Extra protection, helps prevent water leaking through to inside this garden tool shed.
- Rotating block lock: Secure the door of this garden storage unit in place when closed.
- Dimensions: 180H x 129L x 51.5Wcm. Left storage: 124H x 62W x 42Dcm. Right storage: 111.5-145H x 54.5W x 44.5Dcm. Top storage: 39H x 61W x 42Dcm.
| Brand | Outsunny |
| SKU | 845-336V03 |
| Package QTY | 2 |
Weights And Dimensions
| Overall dimensions | 129L x 51.5W x 180Hcm |
| Weight capacity | 80 kg |
| Weight capacity maximum | 80 kg |
| Item weight | 20 kg |
| Door height | 123.5 Centimeters |
| Door width | 53.5 Centimeters |
| Chamber width | 116.5 Centimetres |
| Chamber height | 124 Centimetres |
Features
| Colour | Grey |
| Material | Fir Wood |
| Item shape | Irregular |
| Style | Morden |
| Is assembly required? | Yes |
| Floor area | 0.55 Square Meters |
| Chamber depth | 42 Centimetres |
| Number of items | 1 |
| Door style | Lockable |
| Water resistance level | Water Resistant |
| Base material | Wood |
| Are batteries required? | No |
| Pattern | Solid |
| Power source | Not Applicable |
| Are batteries included? | No |