Skip to product information
Item weight: 26 kg
Item shape: Rectangular
Style: Modern
Is assembly required?: Yes
Water resistance level: Water Resistant
Sale price
£165.00
Regular price
£236.00
Product Overview
Highlights
- STORE YOUR TOOLS: This outdoor storage cabinet is made of solid fir wood with exterior paint and an off-ground design helps you rest assured this shed and outdoor storage can withstand outdoor elements.
- ORGANIZE YOUR TOOLS: 3 detachable shelves for small items and a larger area for longer tools. This tool shed is very suitable for storing gardening tools and outdoor equipment.
- SECURE YOUR TOOLS: Allows quick and easy access to your equipment with a lock on this wood garden storage shed's door, prevent damage from wind or small animals. A window on the top for better ventilation.
- PROTECT YOUR TOOLS: The tilted asphalt roof of this garden storage cupboard protects your shed from wind and rain while keeping the shed from filling with water. A tough and solid piece, this garden storage cupboard is with a protective paint coat for extra protection.
- Overall Dimension: The garden storage measures 77 L x 54.2 W x 179 H cm. Floor Space: 0.3015m². Assembly required.
| Brand | Outsunny |
| SKU | 845-209V01BU |
| Package QTY | 1 |
Weights And Dimensions
| Overall dimensions | 77cm x 54.2cm x 179cm |
| Weight capacity maximum | 40 kg |
| Item weight | 26 kg |
| Door height | 153 Centimeters |
| Door width | 67 Centimeters |
| Chamber width | 63 Centimetres |
| Chamber height | 136 Centimetres |
Features
| Colour | Blue |
| Material | Fir Wood |
| Item shape | Rectangular |
| Style | Modern |
| Is assembly required? | Yes |
| Floor area | 0.3015 Square Meters |
| Chamber depth | 41 Centimetres |
| Number of items | 1 |
| Ultraviolet light protection | No |
| Water resistance level | Water Resistant |
| Base material | Wood |
| Are batteries required? | No |
| Pattern | Wood Effect |
| Are batteries included? | No |