Skip to product information
Item weight: 24.5 kg
Item shape: Rectangular
Style: Garden
Is assembly required?: Yes
Water resistance level: Water Resistant
Sale price
£187.00
Regular price
£236.00
Product Overview
Highlights
- MULTI-COMPARTMENT STORAGE SPACE: With three shelves at the bottom and lots of space on the top, this outdoor storage shed allows you to store and organize garden tools, equipment, outerwear and more.
- ASPHALT-COVERED ROOF: Slanted so water doesn't build up and stagnate. Protective fabric on top to help prevent liquids seeping through and ruining inner possessions.
- FIR WOOD STRUCTURE: A strong structure, suitable for outdoor use. Naturally resistant to mould and insect infestation. Natural finish - leave how it is or paint for a customized look.
- LOCKING SHUTTER DOORS: Cut-out panels to allow fresh air inside. Latch lock to safely keep the two doors shut.
- DIMENSIONS: 160H x 87W x 46.5Dcm. ASSEMBLY REQUIRED.
| Brand | Outsunny |
| SKU | 845-215BN |
| Package QTY | 1 |
Weights And Dimensions
| Overall dimensions | 87 x 46.5 x 160 cm |
| Weight capacity maximum | 15 kg |
| Item weight | 24.5 kg |
| Chamber width | 79 Centimetres |
Features
| Colour | Natural wood finish |
| Material | Fir Wood |
| Item shape | Rectangular |
| Style | Garden |
| Is assembly required? | Yes |
| Chamber depth | 42 Centimetres |
| Number of items | 1 |
| Door style | Cut-out panels |
| Water resistance level | Water Resistant |
| Base material | Wood |
| Wall thickness decimal value | 100 |