Skip to product information
Item weight: 13.3 kg
Item shape: Rectangular
Style: Garden
Is assembly required?: Yes
Water resistance level: Water Resistant
Sale price
£115.00
Regular price
£153.00
Product Overview
Highlights
- SOLID FIR WOOD: Outdoor storage cabinet is strong and tough, to last in your garden for the long-term. Foot sleeves to prevent wear and corrosion.
- VARNISH PAINT COATING: Protects the wood, this garden storage is gently protect from liquids and weathering from damaging the wood.
- TWO INNER SHELVES: Store and organise your garden tools and equipment with ease. TILTED ROOF: Sloped, so water doesn't collect and stagnate.
- SHUTTER PANEL DOORS: Helps promoter ventilation when closed. Aluminium handles to open and close easily.
- DIMENSIONS: 96.5H x 87L x 46.5Wcm. Shelf: 75.9L x 36W x 1Dcm. EASY TO ASSEMBLE.
| Brand | Outsunny |
| SKU | 845-248 |
| Package QTY | 1 |
Weights And Dimensions
| Overall dimensions | 87cm x 46.5cm x 96.5cm |
| Weight capacity | 30 kg |
| Weight capacity maximum | 30 kg |
| Item weight | 13.3 kg |
| Door height | 79.4 Centimeters |
| Door width | 36.3 Centimeters |
| Chamber width | 79 Centimetres |
| Chamber height | 96.5 Centimetres |
Features
| Colour | Natural wood colour |
| Material | Fir Wood |
| Item shape | Rectangular |
| Style | Garden |
| Is assembly required? | Yes |
| Floor area | 0.31205 Square Meters |
| Chamber depth | 39.5 Centimetres |
| Number of items | 1 |
| Door style | Shutter |
| Water resistance level | Water Resistant |
| Base material | Wood |
| Are batteries required? | No |
| Wall thickness decimal value | 1 |
| Pattern | Wood Effect |
| Are batteries included? | No |