Skip to product information
Item weight: 18 kg
Item shape: Rectangle
Style: Modern
Is assembly required?: Yes
Water resistance level: Water Resistant
Power source: Not Applicable
Sale price
£77.00
Regular price
£106.00
Product Overview
Highlights
- 2 IN 1 DESIGN: Our storage sheds outdoor with floor can be used as a tool cabinet or a potting table. This makes the potting bench table for outside a real multi-functional addition to your backyard.
- GALVANIZED METAL TABLE TOP: Outdoor storage cabinet is strong and tough - rust-resistant and a solid place to work on plants and flowers and more. Easy to wipe clean from dirt and other mess.
- BOTTOM STORAGE WITH TWO SHELVES: The storage cabinet with doors and two shelves, a generous size for holding garden equipment, outerwear, tools, plant pots, toys and soft furnishings. Two levels for organisation.
- WOODEN STRUCTURE: Durable outdoor storage shed, sturdy and suitable for outdoor use, finished with water-resistant paint for extra protection. Use a protective cover when not being used.
- DIMENSIONS: 98W x 48D x 95.5Hcm. Shelf: 90W x 42Dcm. Table top: 95W x 46.5Dcm. MAXIMUM LOAD: Table top: 50kg. Shelf: 15kg. ASSEMBLY REQUIRED.
| Brand | Outsunny |
| SKU | 84B-636GY |
| Package QTY | 1 |
Weights And Dimensions
| Overall dimensions | 98cm x 48cm x 95.5cm |
| Weight capacity maximum | 50 kg |
| Item weight | 18 kg |
| Door height | 77.5 Centimeters |
| Door width | 47 Centimeters |
| Chamber width | 90 Centimetres |
| Chamber height | 69 Centimetres |
Features
| Colour | Grey |
| Material | Fir Wood, Metal |
| Item shape | Rectangle |
| Style | Modern |
| Is assembly required? | Yes |
| Floor area | 5 Square Feet |
| Chamber depth | 42 Centimetres |
| Number of items | 1 |
| Door style | French Doors |
| Water resistance level | Water Resistant |
| Base material | Wood |
| Are batteries required? | No |
| Wall thickness decimal value | 1 |
| Pattern | Solid |
| Power source | Not Applicable |
| Are batteries included? | No |