Skip to product information
Item weight: 14 kg
Item shape: Rectangular
Style: Garden,Outdoor
Is assembly required?: Yes
Water resistance level: Water Resistant
Sale price
£115.00
Regular price
£153.00
Product Overview
Highlights
- Hinged roof: With a hinged roof, this tool shed can be easily opened from the top for better ventilation.
- Lots of storage space: Wooden garden shed's 2-tier shelf provides enough space to store various garden tools and accessories
- Double doors: Two front doors for easy access, with metal handles, this small shed is convenient to open.
- Premium material: This outdoor storage cabinet is made of solid wood for stability. Asphalt roof and painted wooden surface offering garden storage shed with water-resistance.
- Overall dimension: 74 L x 43 W x 88 H cm. Floor Space: 0.255m². Assembly required.
| Brand | Outsunny |
| SKU | 845-212 |
| Package QTY | 1 |
Weights And Dimensions
| Overall dimensions | 74cm x 43cm x 88cm |
| Weight capacity | 0 kg |
| Weight capacity maximum | 15 kg |
| Item weight | 14 kg |
| Door height | 69 Centimeters |
| Door width | 32 Centimeters |
| Chamber width | 65 Centimetres |
| Chamber height | 72 Centimetres |
Features
| Colour | Burlywood |
| Material | Fir Wood |
| Item shape | Rectangular |
| Style | Garden,Outdoor |
| Is assembly required? | Yes |
| Floor area | 0.255 Square Meters |
| Chamber depth | 33 Centimetres |
| Number of items | 1 |
| Door style | Doule Door |
| Ultraviolet light protection | No |
| Water resistance level | Water Resistant |
| Base material | Wood |
| Are batteries required? | No |
| Wall thickness decimal value | 2 |
| Pattern | Wood Effect |
| Are batteries included? | No |