Skip to product information
Item weight: 21 kg
Item shape: Rectangular
Style: Garden
Is assembly required?: Yes
Water resistance level: Waterproof
Sale price
£154.00
Regular price
£413.00
Product Overview
Highlights
- Multi storage design: 0.3144 m² total floor space - Tiers give room to organise smaller items, whilst the opposite side is suitable for taller and larger equipment and tools.
- Asphalt-covered roof: Slanted with felt helps prevent water build-up, keeping inside protected and dry.
- Fir wood structure: A weather-resistant and robust formation, wooden garden shed is suitable for outdoor use.
- Latch door design: Secure the door of this garden storage unit in place when closed.
- Dimensions: 77.5L x 54.2W x 179.5H cm. Eaves height: 137.5 cm. Weight capacity: 10 kg (each shelf), 25 kg (floor).
| Brand | Outsunny |
| SKU | 845-246ND |
| Package QTY | 1 |
Weights And Dimensions
| Overall dimensions | 77.5L x 54.2W x 179.5H cm |
| Weight capacity | 25 kg |
| Weight capacity maximum | 25 kg |
| Item weight | 21 kg |
| Door height | 126 Centimeters |
| Door width | 52 Centimeters |
| Chamber width | 77.5 Centimetres |
| Chamber height | 179.5 Centimetres |
Features
| Colour | Natural wood finish |
| Material | Fir Wood |
| Item shape | Rectangular |
| Style | Garden |
| Is assembly required? | Yes |
| Floor area | 0.3144 Square Meters |
| Chamber depth | 54.2 Centimetres |
| Number of items | 1 |
| Door style | Latch Door |
| Ultraviolet light protection | No |
| Water resistance level | Waterproof |
| Base material | Wood |
| Are batteries required? | No |
| Wall thickness decimal value | 1 |
| Pattern | Wood Effect |
| Are batteries included? | No |