Skip to product information
Item weight: 27.6 kg
Item shape: Rectangular
Style: Garden
Is assembly required?: Yes
Water resistance level: Water Resistant
Power source: Not Applicable
Sale price
£148.00
Regular price
£224.00
Product Overview
Highlights
- THREE INNER COMPARTMENTS: Shelves mean you can keep your tools, equipment, outerwear and other accessories neatly stored. Great for gardens and outdoor spaces which require basic storage.
- TWO SHUTTER DOORS: Easy to access inside, slanted downward-facing panels allow air inside and out for basic ventilation. Latch lock for extra security.
- FIR WOOD STRUCTURE: Suitable for outdoor use, it's tough and strong. Top paint coat for protection. For extra wear, use a wood treatment and use a cover in harsh conditions.
- ASPHALT ROOF: Stops light/medium rain soaking through. DIMENSIONS: 160H x 87L x 46.5Wcm. Floor: 79L x 39.5Wcm. Single shelf: 77L x 37.6Wcm.
- MAXIMUM LOAD 20KG EACH SHELF. EASY TO ASSEMBLE.
| Brand | Outsunny |
| SKU | 845-247 |
| Package QTY | 2 |
Weights And Dimensions
| Overall dimensions | 87cm x 46.5cm x 160cm |
| Weight capacity maximum | 20 kg |
| Item weight | 27.6 kg |
| Door height | 140.6 Centimeters |
| Door width | 36.9 Centimeters |
| Chamber width | 77 Centimetres |
| Chamber height | 160 Centimetres |
Features
| Colour | Natural wood finish |
| Material | Fir Wood |
| Item shape | Rectangular |
| Style | Garden |
| Is assembly required? | Yes |
| Floor area | 0.312 Square Meters |
| Chamber depth | 35.5 Centimetres |
| Number of items | 1 |
| Door style | Shutter Door |
| Ultraviolet light protection | Yes |
| Water resistance level | Water Resistant |
| Base material | Wood |
| Are batteries required? | No |
| Wall thickness decimal value | 10 |
| Pattern | Wood Effect |
| Power source | Not Applicable |
| Are batteries included? | No |