Skip to product information
Item weight: 22.5 kg
Item shape: Rectangular
Style: Traditional
Is assembly required?: Yes
Water resistance level: Water Resistant
Sale price
£154.00
Regular price
£177.00
Product Overview
Highlights
- Two inner removable shelves: Outdoor storage cabinet provides flexible storage for garden tools, outdoor equipment, outerwear and more.
- Asphalt-covered roof: Slanted with felt helps prevent water build-up, keeping inside protected and dry.
- Fir wood structure: A weather-resistant and durable formation, garden shed is suitable for outdoor use.
- Double-opening door: Two doors that can be opened separately ensure easy access to this garden storage cupboard, with bolt latches for extra security.
- Dimensions: 191.5H x 79W x 49Dcm. Door: 70H x 61Wcm. Floor space: 0.28m². Leg: 8cm. Assembly required.
| Brand | Outsunny |
| SKU | 845-352V01 |
| Package QTY | 1 |
Weights And Dimensions
| Overall dimensions | 79cm x 49cm x 191.5cm |
| Weight capacity | 30 kg |
| Weight capacity maximum | 30 kg |
| Item weight | 22.5 kg |
| Door height | 70 Centimeters |
| Door width | 61 Centimeters |
| Chamber width | 67 Centimetres |
| Chamber height | 191.5 Centimetres |
Features
| Colour | Natural wood finish |
| Material | Fir Wood |
| Item shape | Rectangular |
| Style | Traditional |
| Is assembly required? | Yes |
| Floor area | 0.28 Square Meters |
| Chamber depth | 49 Centimetres |
| Number of items | 1 |
| Door style | Double Doors |
| Water resistance level | Water Resistant |
| Base material | Wood |
| Are batteries required? | No |
| Wall thickness decimal value | 12 |
| Pattern | Wood Grain |
| Are batteries included? | No |