Skip to product information
Item weight: 25 kg
Item shape: Rectangular
Style: Garden
Is assembly required?: Yes
Water resistance level: Water Resistant
Power source: Not Applicable
Sale price
£154.00
Regular price
£201.00
Product Overview
Highlights
- 42 x 73.5cm inner storage: 0.3087m² total floor space - a garden shed which is ideal for storing smaller items of tools equipment, outerwear. Tall, slightly slim design is ideal
- Three shelves and open right side: Tiers give room to organise smaller items, whilst the opposite side is suitable for larger equipment and tools.
- Fir wood structure, with asphalt roof: A strong structure, with a weather-resistant paint coating - suitable for outdoor use. Sloped roof to prevent water build up, with a covering to help stop liquids seeping through.
- Double door design, with latches: Access the top and bottom individually, or both at the same time. Lock for security.
- Dimensions: 52D x 84Wcm. Top: 188Hcm. Eaves: 159Hcm. Assembly required.
| Brand | Outsunny |
| SKU | 845-063V01 |
| Package QTY | 2 |
Weights And Dimensions
| Overall dimensions | 84L x 52W x 188H |
| Weight capacity maximum | 12 kg |
| Item weight | 25 kg |
| Door height | 69 Centimeters |
| Door width | 68.5 Centimeters |
| Item display diameter | 84 Centimetres |
| Chamber width | 68 Centimetres |
| Chamber height | 159 Centimetres |
Features
| Colour | Orange |
| Material | Fir wood |
| Item shape | Rectangular |
| Style | Garden |
| Is assembly required? | Yes |
| Floor area | 0.31 Square Meters |
| Chamber depth | 39 Centimetres |
| Number of items | 1 |
| Door style | Double Doors |
| Ultraviolet light protection | No |
| Water resistance level | Water Resistant |
| Base material | Wood |
| Are batteries required? | No |
| Wall thickness decimal value | 0.9 |
| Pattern | Wood Effect |
| Power source | Not Applicable |
| Are batteries included? | No |