Skip to product information
Item weight: 35.5 kg
Item shape: Rectangular
Style: Garden
Is assembly required?: Yes
Water resistance level: Water Resistant
Sale price
£161.00
Regular price
£283.00
Product Overview
Highlights
- Store & organize tools: This small garden shed features three parts. The left is used to store watering can, spades, pots, or long-handled garden tools; A small grid on the top to store small tools; The right log shed is perfect for firewood.
- Asphalt roof: Roof of wooden garden shed is slanted to prevent water build-up, keeps inside dry during light and mild weather conditions.
- Fir wood structure: A tough and solid piece, this garden storage shed is with a protective paint coat for extra protection.
- Secure: Door comes with lock, keeping it safely closed. Dimensions: 180H x 130L x 54.5W cm. Left door: 122H x 51Lcm. Firewood shed: 48W x 44D x 145H cm. Floor space: 0.5310m².
- Maximum load: 15kg (per shelf). 50kg (firewood shed). Assembly required.
| Brand | Outsunny |
| SKU | 845-323V01 |
| Package QTY | 2 |
Weights And Dimensions
| Overall dimensions | 180cm x 130cm x 54.5cm |
| Weight capacity | 100 kg |
| Weight capacity maximum | 100 kg |
| Item weight | 35.5 kg |
| Chamber width | 118 Centimetres |
| Chamber height | 180 Centimetres |
Features
| Colour | Blue |
| Material | Fir Wood |
| Item shape | Rectangular |
| Style | Garden |
| Is assembly required? | Yes |
| Chamber depth | 45 Centimetres |
| Number of items | 1 |
| Door style | Lockable |
| Water resistance level | Water Resistant |
| Base material | Wood |
| Wall thickness decimal value | 8 |