Skip to product information
Item weight: 19.4 kg
Item shape: Rectangular
Style: Garden
Is assembly required?: Yes
Water resistance level: Water Resistant
Power source: Not Applicable
Sale price
£231.00
Regular price
£319.00
Product Overview
Highlights
- Solid and stable: This wooden garden shed is finished with waterproof paint for protection against mild elements, this tool shed is solid for a long-term addition to your garden.
- Tilt roof design: Tilt roof of this garden tool shed with waterproof green asphalt felt avoids water build up. Great storage alternative for garden to store garden equipment.
- Great for storage: This garden storage shed offers spacious storage. There are 2-storage shelves for better to organise some necessary small tools. Right section to place long and big tools.
- Easy to assemble: Our small garden shed with floor is easy and simple to assemble under the instructions. A Hinged front doors for easy access and added security with latch design.
- Overall dimension: 115H x 75L x 56W cm. Inside size: 112H x 68L x 50Wcm. Floor space: 0.34m². Maximum load weight 6kg per shelf. Assembly required.
| Brand | Outsunny |
| SKU | 845-292GY |
| Package QTY | 1 |
Weights And Dimensions
| Overall dimensions | 75cm x 56cm x 115cm |
| Weight capacity | 6 kg |
| Weight capacity maximum | 6 kg |
| Item weight | 19.4 kg |
| Door height | 104 Centimeters |
| Door width | 61 Centimeters |
| Chamber width | 68 Centimetres |
| Chamber height | 112 Centimetres |
Features
| Colour | Grey |
| Material | Fir |
| Item shape | Rectangular |
| Style | Garden |
| Is assembly required? | Yes |
| Floor area | 0.34 Square Meters |
| Chamber depth | 50 Centimetres |
| Number of items | 1 |
| Door style | Solid |
| Water resistance level | Water Resistant |
| Base material | Wood |
| Are batteries required? | No |
| Wall thickness decimal value | 8 |
| Pattern | Solid |
| Power source | Not Applicable |
| Are batteries included? | No |